Volleyligaen

Brøndby VK vinder bronze i Volleyligaen for kvinder

Vi har nu fundet bronzemedaljetagerne i Volleyligaen for både herrer og kvinder efter weekendens bronzebrag.

:


Her til eftermiddag løb anden kamp i bronzemedaljeserien af stablen i Volleyligaen for kvinder, da Gentofte Volley tog imod Brøndby VK i Kildeskovshallen. Hvis man ikke vidste bedre, skulle man dog tro, at kampen blev spillet på Brøndbys hjemmebane, da de var talstærkt repræsenteret på lægterne, hvor en stor delegation af tilskuere klædt i gult gjorde deres for at heppe deres heltinder til sejr.

Og den støtte kunne tydeligvis mærkes inde på banen, hvor udeholdet vandt 1. sæt med 25-17. Derefter ville Gentofte Volley dog lege lidt med igen, og de kæmpede sig til sætsejr på 25-23.

I tredje sæt var der aldrig nogen tvivl om, hvad vej det ville gå, da Brøndby VK først kommer foran 12-0, senere 20-3 og til sidst ender med at vinde sættet med hele 25-6.

Og de fortsatte egentlig bare, hvor de slap i 4. sæt, hvor de kommer foran 10-3. Holdet fra vestegnen cruiser videre i sættet, inden Gentofte Volley giver den et sidste skud og kommer op på 16-19. Sættet ender dog 25-19 til Brøndby VK, som dermed genvinder bronzemedaljerne fra sidste sæson.

Tillykke til Brøndby VK!

Del nyhed

LÆS OGSÅ