Opdatering: Volleyligaens medaljeslutspil suspenderes

Som følge af udmeldingerne ved Statsministeriets pressemøde onsdag aften, har Volleyball Danmarks bestyrelse besluttet også at suspendere Volleyligaens medaljeslutspil sammen med resten af forbundets sportslige aktiviteter. Dermed er ALLE kampe, stævner, talentcenteraktiviteter, mm. for både volleyball og beachvolley suspenderet fra dags dato, den 12. marts, og måneden ud. Volleyball Danmark sendte onsdag eftermiddag en pressemeddelelse…

:


Som følge af udmeldingerne ved Statsministeriets pressemøde onsdag aften, har Volleyball Danmarks bestyrelse besluttet også at suspendere Volleyligaens medaljeslutspil sammen med resten af forbundets sportslige aktiviteter. Dermed er ALLE kampe, stævner, talentcenteraktiviteter, mm. for både volleyball og beachvolley suspenderet fra dags dato, den 12. marts, og måneden ud.

Volleyball Danmark sendte onsdag eftermiddag en pressemeddelelse ud omkring suspenderingen af alle sportslige aktiviteter bortset fra Volleyligaens medaljeslutspil med forhåbningen om, at disse med en forkortelse af kampserierne kunne nå at blive afviklet. Grundet myndighedernes seneste anbefalinger præsenteret af Statsministeren ved et pressemøde onsdag aften, har Volleyball Danmarks bestyrelse nu valgt også at suspendere Volleyligaens medaljeslutspil – ligeledes måneden ud.

Volleyball Danmark følger myndighedernes anbefalinger og udviklingen af Covid-19 nøje og vil hurtigst muligt melde ud om og hvordan medaljespillet potentielt kan afgøres i april måned.

Aflyst klubbens træningsaktiviteter
Med de seneste restriktioner og anbefalinger fra myndighederne, der opfordrer alle frivillige foreninger til at indstille indendørs aktiviteter i – indtil videre – to uger, henstiller Volleyball Danmark nu også til, at alle klubber kraftigt skal overveje at aflyse klubbens træninger og andre klubaktiviteter.

Volleyball Danmarks administration
Volleyball Danmarks administration vil det næste stykke tid så vidt muligt arbejde hjemmefra med sædvanlig betjening af henvendelser og forespørgsler. Generelle henvendelser til kontoret bør ske per mail (dvbf@volleyball.dk), da kontorets telefon formentlig sjældent vil være bemandet de næste 14 dage. Find en liste over kontaktinformationer på alle forbundets medarbejdere her.

LÆS OGSÅ: Volleyball Danmark suspenderer størstedelen af alle kamp- og stævneaktiviteter i marts

Del nyhed

LÆS OGSÅ