Marienlyst vinder herrernes bronzemedalje

Sæsonens bronzekamp i herrernes Volleyliga har i år stået på lokalderby mellem de to fynske hold Boldklubben Marienlyst og Middelfart VK. I går aftes vandt Marienlyst deres andet opgør og kunne dermed nuppe bronzemedaljen. Efter en 3-1 sejr på hjemmebanen og derefter 3-1 sejr i returopgøret i Middelfart kunne Marienlyst hænge klubbens 14. DM-medalje om…

| Foto: Henrik Petersen

:


Sæsonens bronzekamp i herrernes Volleyliga har i år stået på lokalderby mellem de to fynske hold Boldklubben Marienlyst og Middelfart VK. I går aftes vandt Marienlyst deres andet opgør og kunne dermed nuppe bronzemedaljen.

Efter en 3-1 sejr på hjemmebanen og derefter 3-1 sejr i returopgøret i Middelfart kunne Marienlyst hænge klubbens 14. DM-medalje om halsen. Marienlyst har to gange før vundet bronze, mens de resterende medaljer har været enten sølv eller guld.

Damernes bronzekamp afgøres i aften d. 16.04 kl. 19:00 efter de to hold, Elite Volley Aarhus og Team Køge, har vundet et opgør hver. Se med på Volley TV her.

Del nyhed

LÆS OGSÅ