Volley TV tirsdag: Kan Køge skrive eventyret færdigt?

Køge tog første stik i kampen om bronzemedaljer mod Amager. Tirsdag aften står holdene overfor hinanden igen til den 2. og afgørende bronzefight. Den første bronzekamp mellem Køge og Amager blev en flot fight, som køgegenserne vandt med 3-0 (30-28, 25-22, 25-19). Dermed er Køge blot en enkelt sejr fra klubbens første sæt DM-medaljer nogensinde.…

:


Køge tog første stik i kampen om bronzemedaljer mod Amager. Tirsdag aften står holdene overfor hinanden igen til den 2. og afgørende bronzefight.

Den første bronzekamp mellem Køge og Amager blev en flot fight, som køgegenserne vandt med 3-0 (30-28, 25-22, 25-19). Dermed er Køge blot en enkelt sejr fra klubbens første sæt DM-medaljer nogensinde.

Det kræver dog, at de også besejrer sidste års bronzevindere Amager i den 2. bronzekamp tirsdag aften på udebane.

Casper Ahlehoff Hansen, der kommenterer kampen direkte på Volley TV, ser frem til den afgørende duel om bronzemedaljer og forventer en trodsreaktion fra Amager ovenpå nederlaget:

”De første to sæt i lørdags blev tætte, men så fik Køge i den grad vist klasse og coolness i tredje og sidste sæt. Jeg havde inden kampen regnet med en langt tættere fight,” siger han.

”Hvis ikke Amager stepper op, så vinder Køge bronzen. Jeg føler mig til gengæld også fuldstændig overbevist om, at Lars Engells hold kommer med 120 km/t og får løftet deres niveau,” siger Casper Ahlehoff Hansen.

Vinder Amager den 2. bronzekamp, skal holdene i umiddelbart forlængelse af sidste finale spille ét enkelt og altafgørende Golden Set til 25 point om bronzemedaljerne.

Se den 2. og afgørende bronzekamp mellem Amager og Køge direkte på Volley TV tirsdag fra klokken 19:00 her.

Del nyhed

LÆS OGSÅ