Ditlevsens ørkeneventyr: Sejrer i Vice President Cup

Danmarks bedste volleyballspiller Mads Ditlevsen har ført sit hold i Abu Dhabi til klubbens første titel i fem år. Der er fuldt fart på volleyball-landsholdets Mads Ditlevsen og hans ørkeneventyr i Al Jazira i Abu Dhabi. Den stærke diagonalspiller har netop vundet Vice President Cup. Vice President Cup er den lille pokalturnering, hvor de fem…

:


Danmarks bedste volleyballspiller Mads Ditlevsen har ført sit hold i Abu Dhabi til klubbens første titel i fem år.

Der er fuldt fart på volleyball-landsholdets Mads Ditlevsen og hans ørkeneventyr i Al Jazira i Abu Dhabi. Den stærke diagonalspiller har netop vundet Vice President Cup.

Vice President Cup er den lille pokalturnering, hvor de fem bedste hold i ligaen spiller mod hinanden én gang.

Mads Ditlevsen scorede intet mindre end 42 point i den afgørende kamp, som sendte pokalen til Al Jazira.

”Alt afhænger af ‘den professionelle’, som de kalder de europæiske spillere hernede. Alle er selvfølgelig meget glade for sejren, da det er den første titel i fem år. Nu fokuserer klubben meget på President Cup, som der er mere prestige i at vinde,” siger Mads Ditlevsen.

I President Cup er Mads Ditlevsen og Al Jazira i kvartfinalen.

Del nyhed

LÆS OGSÅ