Turneringsændringer som følge at HU19 landsholds EM-kvalifikation

Som følge af det det danske HU19 landshold sensationelle kvalifikation til Europamesterskabet har turneringsledelsens sammen med DVBF’s forretningsudvalg besluttet nogle turneringsændringer. Baggrunden er naturligvis at give HU19 landsholdet de bedst mulige betingelser for forberedelse til Europamesterskabet. Træningsforløb og EM for HU19 holdetTruppen samles I følgende perioder:· Mandag den 9. februar – Fredag den 13. februar i…

:


Som følge af det det danske HU19 landshold sensationelle kvalifikation til Europamesterskabet har turneringsledelsens sammen med DVBF’s forretningsudvalg besluttet nogle turneringsændringer. Baggrunden er naturligvis at give HU19 landsholdet de bedst mulige betingelser for forberedelse til Europamesterskabet.

Træningsforløb og EM for HU19 holdet
Truppen samles I følgende perioder:
· Mandag den 9. februar – Fredag den 13. februar i København (uge 7)
· Fredag den 27. februar – søndag den 1. marts sted endnu ikke fastlagt
·  Fredag den 13. marts – søndag den 15. marts sted endnu ikke fastlagt
·  Fredag den 27. marts – onsdag den 1. april i København
·  Torsdag den 2. april forventet afgang til Tyrkiet
· Fredag den 4. april – søndag den 12. april Europamesterskabet i Tyrkiet
·   Mandag den 13. april forventet hjemkomst fra Tyrkiet, kan måske blive tidligere hvis holdet ikke går videre fra den indledende pulje

Forholdsregler / dispensationer i forbindelse med eventuelle flytninger af kampe
Ovennævnte træningssamlinger kan have indflydelse på klubbens kampe og eventuelle. kvalifikation til diverse Danmarksmesterskaber for ungdom. De overordnede regler er, at landsholdsdeltagelse ikke må gå ud over klubbens aktiviteter. Holdforberedelser er vigtige for Volleyball Danmark, så der kan blive givet dispensationer så klubberne ikke bliver straffet for at have dygtige spillere med i truppen.
Klubberne har pligt til at stille spillerne til rådighed og give dem fri for klubaktiviteter.
 
Følgende forholdsregler /dispensationer er vedtaget:

  • 1. kvartfinale, 1. semifinale og evt. 5. semifinale. Spillere der indgår i disse kampe spiller kampene med deres klub og tiltræder landsholdssamlingerne umiddelbart efter kampene. Det anbefales at disse kampe spilles lørdag eller alternativt fredag aften
  • Kvalifikation til VolleyLigaen. Planlægges så der tages højde for involverede HU19 landsholdsspillere og trænere/ledere, det er muligt, at flere kampe spilles som hverdagskampe
  • DM-finaler og bronzekampe. Finaleforløbet ændres, så kampene spilles i perioden 14. april til 26. april, endeligt forløb fastsættes så snart endelig aftale med KanalSport er på plads
  • Flytninger af seniorkampe i 1-2. division samt kredserækkerne. Er omfattet af reglerne § 27 i det fælles turneringsreglement, som giver en klub lov til at flytte kampe hvis de skal afgive blot en enkelt spiller til træning eller kamp for et repræsentativt hold
  • Kvalifikation til Danmarksmesterskabet HU21. Der er 7 hold tilmeldt U21 Grand Prix, med henblik på kvalifikation til Danmarksmesterskabet. 5 hold er allerede kvalificeret til Danmarksmesterskabet. Såfremt et hold, grundet spillere på HU19 landsholdet, ikke kan opfylde deltagelses kriterierne ved U21 GP-stævner gives der dispensation herfor
  • Kvalifikation til Danmarksmesterskabet HU18. Der ligger kvalifikationsstævner i nogle af forberedelsesweekenderne. Såfremt en klub grundet afgivelse af spillere til HU19 landsholdet ikke kvalificerer sig til Danmarksmesterskabet, kan BUSG tildele klubben et wildcard til Danmarksmesterskabet for HU18 hold
  • Danmarksmesterskabet U18. flyttes for både piger og drenge til den 16.-17. maj

Ovenstående ændringer er udelukkende for hold i VolleyLigaen herrer.

Det er udelukkende spillere på Team Rosteren der kan udtages til den endelige 12 mandstrup til Europamesterskabet.
Hent det opdaterede rundeskema

Del nyhed

LÆS OGSÅ