Landsholds try-out EM og VM kvalifikation januar 2015

Danmark skal i januar 2015 deltage i kvalifikation til Europamesterskabet (DU18-HU19)og kvalifikation til Verdensmesterskabet (DU20-HU21). Nedenstående spillere er udtagettil bruttotruppene.  DU18 EM-Kvalifikation Rusland (1998 og yngre)   Amalie Langbjerg Lachenmeier, Team KøgeAmanda Guldager Holm, Ikast KFUMAnn-Katrine Bisgaard Håkansson, Team KøgeCecilie Boy Dehn, Team KøgeCecilie Dietz Bjerregaard, VT Esbjerg / BVC   EsbjergCecilie Fynbo Hansen, Gentofte Volley Chelsea…

:


Danmark skal i januar 2015 deltage i kvalifikation til Europamesterskabet (DU18-HU19)
og kvalifikation til Verdensmesterskabet (DU20-HU21). Nedenstående spillere er udtaget
til bruttotruppene. 

DU18 EM-Kvalifikation Rusland (1998 og yngre)
   
Amalie Langbjerg Lachenmeier, Team Køge
Amanda Guldager Holm, Ikast KFUM
Ann-Katrine Bisgaard Håkansson, Team Køge
Cecilie Boy Dehn, Team Køge
Cecilie Dietz Bjerregaard, VT Esbjerg / BVC   Esbjerg
Cecilie Fynbo Hansen, Gentofte Volley
Chelsea Ingabire, VK Vestsjælland
Emma Stevnsborg, Team Køge
Emma Lind Björkman, Ikast KFUM
Helena Elbæk, Ikast KFUM,
Jonna Sørensen, Fortuna Odense
Julie Dahl, Ikast KFUM
Julie Jensen, Ikast KFUM
Katrine Dahl, Ikast KFUM
Katrine Lundberg, Ikast KFUM
Klara Brix, Team Køge
Maia Stripp, Farum-Holte
Pernille Mortensen, Team Køge
Pernille Emma Nielsen, VT Esbjerg / BVC
Sidse Andersen, Team Køge
Sigrid Lindhardt Blomberg, Gentofte Volley
Sille Haukohl, Ikast KFUM

Forberedelse og kampe: 
19-21/12: Mini try-out i København

22/12: Endelig trup udtages
29-30/12: Samling i København eller Odense
04-07/01: Samling i København
07-11/01: EM-kval i Moskva

Coachgruppen vil bestå af:
Mats Björkman
mb@isi.dk
È5141 3335
Ass.: Skafte Herskind
Team manager: Marie Hesselbjerg Braagaard
Fys: Morten Østergaard
Scout: Bo Møllgaard

HU19 EM-Kvalifikation Bulgarien (1997 og yngre)

Udtaget til Nettolandsholdet*
Adam Ellegaard Bager, Hvidovre VK
Kasper Helverskov Petersen, DHV Odense
Mathias Engedal Brix Olesen, Hvidovre VK
Mathias Spendrup Petersen, Hvidovre VK
Nikolaj Hjorth, DHV Odense
Oscar Møllgaard, Gentofte Volley
Rasmus Mikelsons, Gentofte Volley
Simon Øster Ellegaard Andersen, Middelfart VK

Udtaget til try-out
Anders Bay Als, DHV Odense
Andreas Cur Hansen, Kolding VK
Frederik Bo Dahl, Gentofte Volley
Jacob Tanderup Stenstrup, Hvidovre VK
Martin Hjuler, Kolding VK
Rasmus Frost Gjengedal, DHV Odense
Sebastian Fruensgaard Jeppesen, Kolding VK
Simon Boye Jørgensen, Team Køge
Tobias Hougs Kjær, Gentofte Volley

Forberedelse og kampe:
19-21/12: Mini try-out i København
22/12: Endelig trup udtages 
26-30/12: Turnering i Madrid**
05-08/01: Samling i København 
08-12/01: EM-kval i Bulgarien

Coachgruppen vil bestå af:
Thomas Skifter Bertelsen
tsbertelsen@gmail.com
È2125 5069
Ass.: Christian Hesselberg
Team manager:  Henrik Petersen
Fys: Solva Dimon
Scout: Mads Kaastrup

** Grundet den ekstraordinære   forberedelsesturnering i Madrid, er der en ekstra egenbetaling på 2000 kr.   for deltagelse i denne turnering.
* Af samme grund er 8 spillere forhåndsudtaget   til såvel forberedelsesturneringen i Madrid og EM-kvalifikationen i   Bulgarien.

DU20 VM-Kvalifikation Tjekkiet (1996-97)

Den endelig trup udtages i løbet af december
  
Forberedelse og kampe: 
Ingen try-out
29-30/12: Samling i Holte 
01-05/01: Turnering i Luxembourg 
07-11/01: VM-kval i Tjekkiet

Coachgruppen vil bestå af:
Sven-Erik Lauridsen
se.lauridsen@esenet.dk
È2684 3658
Ass.: Torben Hagelskjær
Team manager: Henrik Borring
Fys: Allan Hamann Kjær
Scout: Mikael Hauge 

HU21 VM-Kvalifikation Danmark (1995-96)*
   
Alexander Cappelen, DHV Odense
Anders Lammert Hartmann, Lyngby-Gladsaxe
Andreas Christiansen, Lyngby-Gladsaxe
Bjørn Mikkelsen, Farum-Holte
Emil Didriksen, Ikast KFUM
Jacob Sloth Lauridsen, Lyngby-Gladsaxe
Jeppe Back Nielsen, BVC Esbjerg
Jonas Bastholt, Hvidovre VK
Jonathan Lier Møller, Lyngby-Gladsaxe
Karl Anton Lundbeck Fuglsbjerg, Randers Novo
Lasse Karl Nielsen, Lyngby-Gladsaxe
Lucas Brandt Johansen, Gentofte Volley
Mads Møllgaard, Gentofte Volley
Mads Ellinge Qvist, Kolding VK
Mathias Lundorff, Farum-Holte
Mathias Valdemar Elm Pedersen, Ikast KFUM
Mikkel Andreas Holm, Gentofte Volley
Niclas Molberg, Grøndal   EV
Niels Rostgaard Petersen,   Kolding VK
Oliver Tranberg Jensen, Nordenskov UIF
Sebastian Hasforth Holm, Team Køge

Forberedelse og kampe:
19-21/12: Mini try-out i København
22/12: Endelig trup udtages
27-28/12: Samling i København
04-08/01: Samling i København
08-11/01: VM-kval i Kildeskovshallen

Coachgruppen vil bestå af:
Martin Siig Simonsen
martinsiig@hotmail.com    
È4081 1910
Ass.: pt. ikke fastsat
Team manager: pt. ikke fastsat
Fys: Henrik Kjær
Scout: pt. ikke fastsat

* Da denne aldersgruppe er stoppet i   Talentcentret/ Talenthold er den præsenterede spillerliste ikke endelig. Der   kan suppleres med spillere undervejs.

Spillere og kluber har modtaget information om udtagelsen.

 

Del nyhed

LÆS OGSÅ