U17 Final 4

17. december 2023 // Klostermarkhallen // Odense

Se kampene på

U17 pokalturnering

Pokalturneringen en landsdækkende turnering, hvor alle har muligheden for at dyste med om at blive U17 pokalmester.

Der afvikles en kvalifikationsturnering hhv. øst og vest for Storebælt, der arrangeres af kredsene (MJVB og SVBK). De to bedste hold fra hver turnering for hhv. drenge og piger kvalificerer sig til Final 4, der spilles i midten af december.

U17 FInal 4 2023

Kampene spilles i Klostermarkhallen i Odense d. 17. december

Kl. 10.00: Semifinaler (piger)
Kl. 11.15: Semifinaler (drenge)
Kl. 13.00: 3-4. plads (piger)
Kl. 14.15: 3.-4. plads (drenge)
Kl. 15.30: Finale (piger)
Kl. 17.00: Finale (drenge)

U17 Drenge

Gentofte volley

Spillere:

Mikkel Stampe Wesch
Malthe Juul Foghsgaard
Samuel Berlin Hovmand (anfører)
Awais Tariq
Asger Storm Yde
Jacob Lau Rybøl
Oliver Houghs Kjær
Asger Egelund Due
Jonas Martens Strømvig
Johannes Kjærgaard
Alexander Nordfors
Christian Jacobi
Wille Fugmann Flindt
Storm Lykkegaard Marker

TrænerE:

Bertram Rygaard-Rasmussen
Rasmus Mikelsons
Rantzen

Hvidovre VK

Spillere:

Kalle Krebs
Filip Olszewski
Elias Broge
Daniel Schou
Lev Seveliov
Sonny Hansen
Villads Nielsen
Hirdaya Gurung
Cairo Sosso-Manathou

Træner:

Jovan Sajnberger

Ikast KFUM

Spillere:

Viktor Oldenborg
Søren Bertelsen
Storm Genet
Frederik Rask
Noah Foged
Mikkel Harder
Villads Vedel
Carl Andresen

Træner:

Ikast Nord

Spillere:

Christoffer Sørensen
Rumle Thrane
Storm Rusbjerg
Malte Holm
William Hansen
Mikkel Husmann
Rasmus Boel Winther
Tobias Packert Martensen

TrænerE:

U17 Piger

Farum-Holte volley

Spillere:

Filippa Hvelplund
Julie Kaisa Hartvigsen
Lina Koceva
Mifune Josephine Wedege
Sofie Grue
Signe Kofoed Nordentoft
Alberte Castenskiold Dahl
Julie Boni
Karoline Berget
Annie Rosenmejer

Træner:

Rasmus Høyer

Gentofte volley

Spillere:

Ayla Roerup
Bianca Basso
Hannah Thea Flymer
Maria Rygaard Rasmussen
Laura Emilie Scheel Frederiksen
Rosemarie Blædel Boelsmand
Kirsten Chur Fischer
Athene Weinrich Skov Christensen
Rosa Agesen Frimor
Maria Glæsner
Thea Agesen Frimor
Caroline Schönewolf Greulich
Augusta Hegelund Nielsen
Hannah Maya Schrøder Callaway

Træner:

Sara Moss Hesse
Rasmus Mikelsons
Frederik Bo Dahl

Ikast KFUM

Spillere:

Marie Kjærsgaard
Marie Sonne Kristensen
Alma T. Uhrenholt
Klara Damsgaard Lau
Marika Haun
Anika Randall-Clausen
Maja Fjord Vestergaard
Melissa Lory
Isabella Agerbo
Sofia Prymachuk
Mie Kjærsgaard Bertelsen

TrænerE:

Steffen Bertelsen
Lise Haun

Ikast Nord

Spillere:

Karen Stenkil Lajer
Clara Søndbjerg Fuglsang
Cirkel Bay Tind
Sofie Jørgensen
Mille Bassøe
Sara Marie Lange
Katrine Søborg
Carolina Raadsø
Emma Baun Andersen
Martha Maury Willems
Aila Hanke
Siri Juul Larsen
Karoline Jensen Kjelde
Thilde Lindkvist Hansen
Emily Nguyen Andersen
Johanne Rask Eriksen
Carmen Frøbjerg Eskildsen
Klara Klinker

TrænerE:

Mats Björkman
Torben Hagelskjær