Danske Mestre ungdom

Siden 2013 har der været afholdt Danmarksmesterskaber for ungdomsspillere.

Danske mestre 2021

DU21

Anna Juhl Staal Hauge /
Frida Meincke Lyø

DU18

Frida Meincke Lyø /
Cirkeline Roed Høg

DU16

Mila Lyø /
Mille Bassøe

DU14

Dyveke Dicte Borup-Raun /
Cecilia Waaben Mathiasen

HU21

Alfred Gramkow Østergaard /
Mads Møller Christensen

HU18

Marius Stenmann Hansen /
Christian Lundby Andersen

HU16

Andreas Wiese Dobel /
Jonathan Ærø Vinther

HU14

Anders Mellmølle /
Villads Vedel Vestergaard

Danske mestre siden 2013 - Dameungdom

DU21
  Guld Sølv Bronze
2021 Anna Juhl Staal Hauge/Frida Meincke Lyø Lea Føns/Cirkeline Roed Høg Caroline Stenholt Krogh/Frederikke Stenholt Krogh
2020 Ikke afholdt
2019 Frederikke Stenholt Krogh / Caroline Stenholt Krogh Frida Brinck / Agnes Mellmølle Anne Juhl Hauge / Frida Meincke Lyø
2018 Sara Stief / Frederikke Schade Jensen Josefine Lyholm / Sif Holme Barkler Frederikke Stenholt Krogh / Caroline Stenholt Krogh
2017 Sif Holme Barkler / Sofia Nørager Bisgaard Freja Holme Barkler / Pernille Witt Nikoline Traun / Charlene Manuella Johnsen
2016 Sara Stief / Frederikke Schade Jensen Pernille Witt / Cirkeline Warming Signe Iversen / Sarah Jørgensen
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Ikke afholdt

 

DU18
  Guld Sølv Bronze
2021 Frida Meincke Lyø/Cirkeline Roed Høg​ Helene Rask Eriksen/Astrid Kastoft Rasmussen Katrine Kjærsgaard/Sarah Karoline Boe Sørensen
2020 Frederikke Stenholt Krogh / Caroline Stenholt Krogh Anne Juhl Hauge / Frida Meincke Lyø Frida Brinck / Agnes Mellmølle
2019 Frederikke Stenholt Krogh / Caroline Stenholt Krogh Frida Brinck / Agnes Mellmølle Emilie Christensen / Maria Zaupper
2018 Ikke afholdt
2017 Ikke afholdt
2016 Sif Holme Barkler / Freja Holme Barkler Astrid Mellmølle / Emma Nielsen Josefine Lyholm / Nikoline Traun 
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Ikke afholdt

 

DU16
  Guld Sølv Bronze
2021 Mila Lyø/Mille Bassøe Alma T. Uhrenholt/Thilde Roed Høg Lykke-Marie Lillerøj Frigaard/Cecilie Hyttel Langholm
2020 Linnea Riis / Helene Eriksen Signe Lau / Nicole Kristensen Maja Larsen / Emma Andrea Angermann
2019 Anna Juhl Hauge / Frida Meincke Lyø Lea Føns / Caroline Jensen Rebecca Kramer / Freja Nielsen
2018 Agnes Mellmølle / Frida Brinck Caroline Stenholt Krogh / Maria Zaupper  Anna Juhl Hauge / Frida Meincke Lyø
2017 Caroline Stenholt Krogh / Maria Zaupper Lea Føns / Signe Fyhn Agnes Mellmølle / Frida Meincke Lyø
2016 Astrid Mellmølle / Emma Nielsen Josefine Lyholm / Nikoline Traun Agnes Mellmølle / Frida Meincke Lyø
2015 Ikke afholdt
2014 Freja Holme Barkler / Kirstine Larsen Johanne Kappel / Anna Mølck  Alberthe Blinkenberg / Klara Grundsøe 
2013 Ikke afholdt

 

DU14
  Guld Sølv Bronze
2021 Dyveke Dicte Borup-Raun/Cecilia Waaben Mathiasen Karla Rask/Lotta Reinicke​ Klara Damsgaard Lau/Iben Ingemann Mortensen​
2020 Freja Linnet / Lærke Pedersen Alma Uhrenholt / Thilde Roed Høg Lykke-Marie Frigaard / Cecilie Langholm
2019 Linnea Riis / Lærke Pedersen Freja Linnet / Caroline Poulsen Elif Dogan / Laura Krogh
2018 Ikke afholdt
2017 Caroline Stenholt Krogh / Frida Meincke Lyø Mille Berthou / Lea Føns Emma Gylling Nielsen / Eleonora Danesin 
2016 Agnes Mellmølle / Cille Als Frida Meincke Lyø / Nina Himmerslev Liva Kjøller Jensen / Marie Krogh-Meibom
2015 Ikke afholdt
2014 Astrid Mellmølle / Emma Nielsen Sofia Nørager Bisgaard / Sif Holme Barkler  Manuella Johnsen / Ida Blomberg 
2013 Alberthe Blinkenberg / Klara Grundsøe Johanne Kappel / Anna Mølck  Emilie Hundrup / Helle Pittioni 

 

Danske mestre siden 2013 - Herreungdom

HU21
  Guld Sølv Bronze
2021 Alfred Gramkow Østergaard/Mads Møller Christensen​ Malthe Lytje Christensen/Emil Steen Ulv Larsen Asger Buchbjerg Petersen/Gustav Hylsberg Jacobsen
2020 Ikke afholdt
2019 Victor Wellendorf / Malthe Lytje Christensen Kristoffer Bisgaard / Villads Napier Emil Larsen / Robert Grundsøe
2018 Ikke afholdt
2017 Rasmus Mikelsons / Jacob Stein Brinck Ulrik Dahl / Carl-Emil Nedergaard Frederik Olsen / Anton Svaneborg
2016 Martin Trans Hansen / Markus Sørensen Viktor Buch / Anders Als Daniel Mortensen / William Eskildsen
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Ikke afholdt

 

HU18
  Guld Sølv Bronze
2021 Marius Stenmann Hansen/Christian Lundby Andersen​​ Jonathan Stenholt Krogh/Hjalmer Elmbæk Madsen Villads Flügge Napier/Kristoffer Nørager Bisgaard
2020 Mads Lytje Christensen / Emil Larsen Leo Meyer-Jensen / Magnus Jensen Alfred Østergaard / Magnus Aasted
2019 Gustav Corneliussen / Emil Pedersen Robert Grundsøe / Emil Larsen Samir Seyed / Mads Lytje Christensen
2018 Anders Hauge / Mikkel Hoff Rasmus Høyer / Anton Lydolff Christian Deding / Jonas Marcussen 
2017 Ikke afholdt
2016 Ikke afholdt
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Ikke afholdt

 

HU16
  Guld Sølv Bronze
2021 Andreas Wiese Dobel/Jonathan Ærø Vinther​ Villads Lundby Andersen/Rasmus Kjærsgaard Sebastian Molin Hilskov/Elias Højer Broge
2020 Christian Lundby Andersen / Marius Stenmann Hansen Hjalmer Madsen / Jonathan Stenholt Krogh Simon Uhrenholt / Laurits Thynebjerg
2019 Magnus Jensen / Victor Wellendorf Jacob Petersen / Christian Lundby Andersen Leo Meyer-Jensen / Axel Larsen
2018 Samir Seyed / Robert Grundsøe Malthe Lytje Christensen / Emil Larsen Frederik Stentoft Reilev / Victor Wellendorf
2017 Samir Seyed / Robert Grundsøe Peter Brinck / Jonathan Stenholt Krogh Oliver Traun / Viktor Harboe
2016 Sander Nielsen / Mikkel Hoff Bastian Larsen / Axel Larsen / Robert Binau Grundsøe Samir Seyed / Yusuf Kurt
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Mathias Petersen / Jakob Romanowski Alex Joensen / Adam Bager William Pallesen / Frederik Dahl

 

HU14
  Guld Sølv Bronze
2021 Anders Mellmølle/Villads Vedel Vestergaard​ Lauge Landbo/Rumle Steinov Thrane Malthe Zibert Juhl/Emil Andre Juhl Hansen
2020 Anton Spile Hansen / Andreas Brinck Villads Lundby Andersen / Bertram Lyø Andreas Wiese Dobel / Jonathan Vinther
2019 Kristoffer Bisgaard / Villads Napier Tobias Lytje Christensen / Andreas Brinck Hjalmer Madsen / Anton Spile Hansen
2018 Peter Brinck / Jonathan Stenholt Krogh Kristoffer Bisgaard / Villads Napier Anton Dixen / Marius Hansen
2017 Jeppe Kjeldsen / Nikola Lyø Peter Brinck / Emil Bernberg Samir Seyed / Axel Larsen
2016 Ikke afholdt
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Ikke afholdt
Pepsi Max
Fisherman's Friend
Hello
Mikasa
Volleyball Danmark

Kontakt

Volleyball Danmark
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
 
Peter Morsing
Tlf: 2877 2988
Mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. 

Følg os på