Danske Mestre ungdom

Siden 2013 har der været afholdt Danmarksmesterskaber for ungdomsspillere.

Danske mestre 2022

DU20

Anna Juhl Staal Hauge / Frida Meincke Lyø

DU17

Kilenya Lafortune / Cille Møller-Petersen

DU15

Lykke-Marie Lillerøj Frigaard / Cecilie Hyttel Langholm

HU20

Nikola Lyø / Jacob Hejlsvig Petersen

HU17

Hjalmer Elmbæk Madsen / Andreas Brinck

HU15

Christoffer Sørensen / Viktor Oldenborg

Danske mestre (2022 - ) - Dameungdom

DU20
  Guld Sølv Bronze
2022 Anna Juhl Staal Hauge / Frida Meincke Lyø Lea Føns / Cirkeline Roed Høg Mille Maxwell Berthou / Rebecca Nøhr Kramer

 

DU17
  Guld Sølv Bronze
2022 Kilenya Lafortune / Cille Møller-Petersen  Silje Skovsgaard / Edel Ea Borup-Raun Elif Dogan / Maia Ouzer Andersen 
DU15
  Guld Sølv Bronze
2022 Lykke-Marie Lillerøj Frigaard / Cecilie Hyttel Langholm Mila Lyø / Mille Bassøe Mie Kjærsgaard Bertelsen / Klara Damsgaard Lau

Danske mestre 2013-2021 - Dameungdom

DU21
  Guld Sølv Bronze
2021 Anna Juhl Staal Hauge/Frida Meincke Lyø Lea Føns/Cirkeline Roed Høg Caroline Stenholt Krogh/Frederikke Stenholt Krogh
2020 Ikke afholdt
2019 Frederikke Stenholt Krogh / Caroline Stenholt Krogh Frida Brinck / Agnes Mellmølle Anne Juhl Hauge / Frida Meincke Lyø
2018 Sara Stief / Frederikke Schade Jensen Josefine Lyholm / Sif Holme Barkler Frederikke Stenholt Krogh / Caroline Stenholt Krogh
2017 Sif Holme Barkler / Sofia Nørager Bisgaard Freja Holme Barkler / Pernille Witt Nikoline Traun / Charlene Manuella Johnsen
2016 Sara Stief / Frederikke Schade Jensen Pernille Witt / Cirkeline Warming Signe Iversen / Sarah Jørgensen
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Ikke afholdt

 

DU18
  Guld Sølv Bronze
2021 Frida Meincke Lyø/Cirkeline Roed Høg​ Helene Rask Eriksen/Astrid Kastoft Rasmussen Katrine Kjærsgaard/Sarah Karoline Boe Sørensen
2020 Frederikke Stenholt Krogh / Caroline Stenholt Krogh Anne Juhl Hauge / Frida Meincke Lyø Frida Brinck / Agnes Mellmølle
2019 Frederikke Stenholt Krogh / Caroline Stenholt Krogh Frida Brinck / Agnes Mellmølle Emilie Christensen / Maria Zaupper
2018 Ikke afholdt
2017 Ikke afholdt
2016 Sif Holme Barkler / Freja Holme Barkler Astrid Mellmølle / Emma Nielsen Josefine Lyholm / Nikoline Traun 
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Ikke afholdt

 

DU16
  Guld Sølv Bronze
2021 Mila Lyø/Mille Bassøe Alma T. Uhrenholt/Thilde Roed Høg Lykke-Marie Lillerøj Frigaard/Cecilie Hyttel Langholm
2020 Linnea Riis / Helene Eriksen Signe Lau / Nicole Kristensen Maja Larsen / Emma Andrea Angermann
2019 Anna Juhl Hauge / Frida Meincke Lyø Lea Føns / Caroline Jensen Rebecca Kramer / Freja Nielsen
2018 Agnes Mellmølle / Frida Brinck Caroline Stenholt Krogh / Maria Zaupper  Anna Juhl Hauge / Frida Meincke Lyø
2017 Caroline Stenholt Krogh / Maria Zaupper Lea Føns / Signe Fyhn Agnes Mellmølle / Frida Meincke Lyø
2016 Astrid Mellmølle / Emma Nielsen Josefine Lyholm / Nikoline Traun Agnes Mellmølle / Frida Meincke Lyø
2015 Ikke afholdt
2014 Freja Holme Barkler / Kirstine Larsen Johanne Kappel / Anna Mølck  Alberthe Blinkenberg / Klara Grundsøe 
2013 Ikke afholdt

 

DU14
  Guld Sølv Bronze
2021 Dyveke Dicte Borup-Raun/Cecilia Waaben Mathiasen Karla Rask/Lotta Reinicke​ Klara Damsgaard Lau/Iben Ingemann Mortensen​
2020 Freja Linnet / Lærke Pedersen Alma Uhrenholt / Thilde Roed Høg Lykke-Marie Frigaard / Cecilie Langholm
2019 Linnea Riis / Lærke Pedersen Freja Linnet / Caroline Poulsen Elif Dogan / Laura Krogh
2018 Ikke afholdt
2017 Caroline Stenholt Krogh / Frida Meincke Lyø Mille Berthou / Lea Føns Emma Gylling Nielsen / Eleonora Danesin 
2016 Agnes Mellmølle / Cille Als Frida Meincke Lyø / Nina Himmerslev Liva Kjøller Jensen / Marie Krogh-Meibom
2015 Ikke afholdt
2014 Astrid Mellmølle / Emma Nielsen Sofia Nørager Bisgaard / Sif Holme Barkler  Manuella Johnsen / Ida Blomberg 
2013 Alberthe Blinkenberg / Klara Grundsøe Johanne Kappel / Anna Mølck  Emilie Hundrup / Helle Pittioni 

 

Danske mestre (2022 - ) - Herreungdom

HU20
  Guld Sølv Bronze
2022 Nikola Lyø / Jacob Hejlsvig Petersen Marius Stenmann Hansen / Christian Lundby Andersen Magnus Brandi Jensen / Laurits Schultz Thynebjerg

 

HU17
  Guld Sølv Bronze
2022 Hjalmer Elmbæk Madsen / Andreas Brinck Villads Flügge Napier / Kristoffer Nørager Bisgaard Tobias Lytje Christensen / Anton Spile
HU15
  Guld Sølv Bronze
2022 Christoffer Sørensen / Viktor Oldenborg Rasmus Winther / Storm Genet Anders Mellmølle / Villads Vedel Vestergaard

Danske mestre 2013-2021 - Herreungdom

HU21
  Guld Sølv Bronze
2021 Alfred Gramkow Østergaard/Mads Møller Christensen​ Malthe Lytje Christensen/Emil Steen Ulv Larsen Asger Buchbjerg Petersen/Gustav Hylsberg Jacobsen
2020 Ikke afholdt
2019 Victor Wellendorf / Malthe Lytje Christensen Kristoffer Bisgaard / Villads Napier Emil Larsen / Robert Grundsøe
2018 Ikke afholdt
2017 Rasmus Mikelsons / Jacob Stein Brinck Ulrik Dahl / Carl-Emil Nedergaard Frederik Olsen / Anton Svaneborg
2016 Martin Trans Hansen / Markus Sørensen Viktor Buch / Anders Als Daniel Mortensen / William Eskildsen
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Ikke afholdt

 

HU18
  Guld Sølv Bronze
2021 Marius Stenmann Hansen/Christian Lundby Andersen​​ Jonathan Stenholt Krogh/Hjalmer Elmbæk Madsen Villads Flügge Napier/Kristoffer Nørager Bisgaard
2020 Mads Lytje Christensen / Emil Larsen Leo Meyer-Jensen / Magnus Jensen Alfred Østergaard / Magnus Aasted
2019 Gustav Corneliussen / Emil Pedersen Robert Grundsøe / Emil Larsen Samir Seyed / Mads Lytje Christensen
2018 Anders Hauge / Mikkel Hoff Rasmus Høyer / Anton Lydolff Christian Deding / Jonas Marcussen 
2017 Ikke afholdt
2016 Ikke afholdt
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Ikke afholdt

 

HU16
  Guld Sølv Bronze
2021 Andreas Wiese Dobel/Jonathan Ærø Vinther​ Villads Lundby Andersen/Rasmus Kjærsgaard Sebastian Molin Hilskov/Elias Højer Broge
2020 Christian Lundby Andersen / Marius Stenmann Hansen Hjalmer Madsen / Jonathan Stenholt Krogh Simon Uhrenholt / Laurits Thynebjerg
2019 Magnus Jensen / Victor Wellendorf Jacob Petersen / Christian Lundby Andersen Leo Meyer-Jensen / Axel Larsen
2018 Samir Seyed / Robert Grundsøe Malthe Lytje Christensen / Emil Larsen Frederik Stentoft Reilev / Victor Wellendorf
2017 Samir Seyed / Robert Grundsøe Peter Brinck / Jonathan Stenholt Krogh Oliver Traun / Viktor Harboe
2016 Sander Nielsen / Mikkel Hoff Bastian Larsen / Axel Larsen / Robert Binau Grundsøe Samir Seyed / Yusuf Kurt
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Mathias Petersen / Jakob Romanowski Alex Joensen / Adam Bager William Pallesen / Frederik Dahl

 

HU14
  Guld Sølv Bronze
2021 Anders Mellmølle/Villads Vedel Vestergaard​ Lauge Landbo/Rumle Steinov Thrane Malthe Zibert Juhl/Emil Andre Juhl Hansen
2020 Anton Spile Hansen / Andreas Brinck Villads Lundby Andersen / Bertram Lyø Andreas Wiese Dobel / Jonathan Vinther
2019 Kristoffer Bisgaard / Villads Napier Tobias Lytje Christensen / Andreas Brinck Hjalmer Madsen / Anton Spile Hansen
2018 Peter Brinck / Jonathan Stenholt Krogh Kristoffer Bisgaard / Villads Napier Anton Dixen / Marius Hansen
2017 Jeppe Kjeldsen / Nikola Lyø Peter Brinck / Emil Bernberg Samir Seyed / Axel Larsen
2016 Ikke afholdt
2015 Ikke afholdt
2014 Ikke afholdt
2013 Ikke afholdt

Kontakt

Volleyball Danmark
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. 

Følg os på