Hjemmesidebanner
Henrik Petersen

Henrik Petersen

torsdag, 18 april 2019 12:29

DU16 - HU17 Landsholdene er udtaget

Trænergruppen har udtaget det DU16 landshold, som skal spille EM-kvalifikation den 25.-27. april 2019 i Stara Zagora, Bulgarien, samt det HU17 landshold, der skal spille EM-kvalifikation den 24.-27. april 2019 i Ploiești, Rumænien.

DU16 (årgang 2004-05)
Caroline Stenholt Krogh, ASV Aarhus
Clara Therese Christensen, Gentofte Volley
Emma Gylling Nielsen, VK Vestsjælland
Frida Fisker, Hvidovre VK
Frida Meincke Lyø, DHV Odense
Frida Pfeiffer Kristensen, Lyngby-Gladsaxe
Ida Damsgaard Lau, Ikast KFUM
Ida Linné Herskind, Farum-Holte
Ida Ries Berglund, Lyngby-Gladsaxe
Ingrid Stenkil Lajer, Lyngby-Gladsaxe
Rikke Louise Glargaard Christensen, Lyngby-Gladsaxe
Sarah Boe Sørensen, DHV Odense

Head Coach
Mats Björkman

HU17 (årgang 2003-04)
Anton Dixen Jeppesen, BK Marienlyst
Aske Bardenfleth-Hansen Løjborg, Ikast KFUM
Emil Blankholm Pedersen, Ikast KFUM
Gustav Plesner Cornelius, Amager VK
Laurits Heinesen Kirk, Grøndal EV
Laurits Schultz Thynebjerg, Ikast KFUM
Marius Stenmann Hansen, BK Marienlyst
Oskar Riis Pontoppidan, Gentofte Volley
Sebastian Hybschmann Dumbuyah, Grøndal EV
Simon Tabermann, Uhrenholt, Ikast KFUM
Victor Dalgas Wellendorf, BK Marienlyst
Victor Kjær Frimurer, Grøndal EV

Head Coach
Thomas Skifter Bertelsen

Med de sidste placeringer på plads i grundspillet er det nu blevet kvartfinaletid i Volleyligaen. Se hvem der møder hvem.

Turneringsstrukturen i Volleyligaen er skruet således sammen, at ligaens øverste 8 hold i grundspillet går videre til kvartfinalerne, hvor nummer 1 møder nummer 8, nummer 2 møder nummer 7 og så fremdeles.

I den forgangne weekend blev de sidste kampe spillet i Volleyligaens grundspil, og de sidste placeringer faldt dermed på plads, hvormed kvartfinalerne i Volleyligaen også er på plads.

Kvartfinalerne spilles bedst af tre kampe. Få det fulde overblik over programmet for kvartfinalerne her.

1. kvartfinale
Onsdag den 13. marts 2019
Kl. 19:30 Frederiksberg Volley - Holte IF, Bülowsvejhallen
Kl. 20:00 Brøndby VK - Ikast KFUM, Stadionhal 1

Kl. 18:30 ASV Aarhus - Middelfart VK, Århus Gl. Stadionhal
Kl. 20:30 Elite Volley Aarhus - Fortuna Odense Volley, Århus Gl. Stadionhal

Torsdag den 14. marts 2019
Kl. 19:00 Hvidovre VK - VK Vestsjælland, Frihedens Idrætscenter
Kl. 18:30 Gentofte Volley - Team Køge, Kildeskovshal 1
Kl. 20:30 Gentofte Volley - Ikast KFUM, Kildeskovshal 1
Kl. 19:30 Boldklubben Marienlyst - Nordenskov Ungdoms-og IF, Klostermarkshallen

 2. Kvartfinale
Lørdag den 16. marts 2019
kl. 13:00 Team Køge - Gentofte Volley, Asgårdskolen
Kl. 14:00 Fortuna Odense Volley - Elite Volley Aarhus, Klostermarkshallen
Kl. 16:00 Middelfart VK - ASV Aarhus, Klostermarkshallen
Kl. 18:30 Holte IF - Frederiksberg Volley, Ny Holtehal

Søndag den 17. marts 2019
Kl. 13:30 Nordenskov Ungdoms-og IF - Boldklubben Marienlyst, Helle Hallen
Kl. 14:00 Ikast KFUM - Brøndby VK, Hyldgårdsskolens Hal B
Kl. 16:00 Ikast KFUM - Gentofte Volley, Hyldgårdsskolens Hal B
Kl. 14:00 VK Vestsjælland - Hvidovre VK, Korsørhallen

Evt. 3. Kvartfinale                     
Mandag den 18. marts
Kl. 18:00 Gentofte Volley - Team Køge, Kildeskovshal 1
Kl. 19:00 Holte IF - Frederiksberg Volley, Ny Holtehal
Kl. 20:00 Brøndby VK - Ikast KFUM, Stadionhal 1
Kl. 20:00 Elite Volley Aarhus - Fortuna Odense Volley, Århus Gl. Stadionhal

Tirsdag den 19. marts
Kl. 20:30 Hvidovre VK - VK Vestsjælland, Frihedens Idrætscenter
Kl. 20:00 Gentofte Volley - Ikast KFUM, Kildeskovshal 1
Kl. 20:00 Boldklubben Marienlyst - Nordenskov Ungdoms-og IF, Klostermarkshallen
Kl. 20:00 Middelfart VK - ASV Aarhus, Lillebæltshallen

Følge Kampene live
Damer og Herrer

Skæringsdatoen for en række ansøgningsfrister nærmer sig. Samtidig er der opdaterede reglementer for den kommende sæson.

Klubber med hold i Danmarksturneringen bedes være obs på nedenstående tidsfrister:

1. marts – sidste frist for:
Ansøgning om wildcard hold i Danmarksturneringen
Ansøgning om fusion / sammenlægning af to eller flere klubber
Ansøgning om fritagelse for oprykning til en højere division
Ansøgning om ekstraordinær nedrykning til en række lige under
Indsendelse af ambitionsplan for eksisterende VolleyLigahold ift. certificering til VolleyLigaen i sæsonen 2019-20

1. april – sidste frist for:
Såfremt en klub ikke ønsker, at et hold skal fortsætte i Danmarksturneringen, skal dette meddeles skrift­ligt til turneringsledelsen.
Ansøgning om holdfællesskaber / fornyelse af ansøgning om holdfællesskaber, der ønskes tilmeldt Danmarksturneringen.

Opdaterede reglementer
Nedenstående reglementer er blevet opdateret i forhold til den kommende sæson. Overordnet set er de uændrede/mindre justeringer i forhold til sidste sæson dog med følgende bemærkning:
Volleyball Danmark har gennem det sidste år haft en gruppe der har arbejdet med at genopfinde ungdomsvolley. Der diskuteres bl.a. fordele/ulemper ved holdfællesskaber for ungdom, derfor omhandler reglement for holdfællesskab pt. udelukkende seniorhold.

Reglement for Wildcardholds deltagelse i Danmarksturneringen
Reglement for Holdfællesskab for seniorhold
Reglement for dobbelt klubtilhørsforhold
Reglement for talentspiller

DE OPDATEREDE REGLEMENTER KAN LÆSES HER >>
Roskilde VK har meddelt turneringsledelsen, at de trækker klubbens hold i 2. division damer pulje 1.
Holdet er trukket ud af turneringen – ligesom alle kampe er fjernet fra rækken.
Roskilde VK mister dermed retten til at være repræsenteret i 2. division damer i den kommende sæson.
tirsdag, 18 december 2018 09:55

DU16 og HU17 landsholdene er udtaget

Trænergruppen har udtaget det DU16 landshold, som skal spille EM-kvalifikation den 3.-7. januar 2019 i Thorshavn, Færøerne samt det HU17 landshold, der skal spille EM-kvalifikation
den 10.-14. januar 2019 i Kuortane, Finland.

Begge hold kommer til at forberede sig med kampe mod Sverige mellem jul og nytår.

DU16 (årgang 2004-05)
Caroline Stenholt Krogh, ASV Aarhus
Cirkeline Roed høg, Sønderborg VK
Emma Gylling Nielsen, VK Vestsjælland
Frida Meincke Lyø, DHV Odense
Frida Pfeiffer Kristensen, Lyngby-Glads.
Ida Damsgaard Lau, Ikast KFUM
Ida Linné Herskind, Farum-Holte
Ida Ries Berglund, Lyngby-Gladsaxe
Ingrid Stenkil Lajer, Lyngby-Gladsaxe
Maja Dohm Hansen, DHV Odense
Rikke L. G. Christensen, Lyngby-Glads.
Trine Eilstrup, DHV Odense

Head Coach
Mats Björkman

HU17 (årgang 2003-04)
Anton Dixen, BK Marienlyst
Emil Blankholm Pedersen, Ikast KFUM
Frederik Knudsen Hoff, VK Vestsjælland
Jens Smedegaard Andersen, Farum-Holte
Magnus Brandi Jensen, BK Marienlyst
Marius Stenmann Hansen, BK Marienlyst
Oskar Riis Pontoppidan, Gentofte Volley
Robert Binau Grundsøe, Ikast KFUM
Samir Seyed, Amager VK
Simon Tabermann Uhrenholt, Ikast KFUM
Victor Kjær Frimurer, Grøndal EV
Sebastian Hybschmann Dumbuyah, Grøndal EV

Head Coach
Thomas Skifter Bertelsen
torsdag, 15 november 2018 13:21

Her afvikles ungdoms DM 2019

Volleyball Danmarks ungdomsturneringsgruppe har tildelt værtskaberne Danmarksmesterskaberne for ungdom.

Danmarksmesterskaberne bliver spillet
U14 Teen 2 DM afholdes den 26-27. januar 2019 i Odense forbindelse med Pokal Festivalen.
U14 DM afholdes den 4-5. maj 2019 i Højbyhallerne med Fortuna Odense som arrangør.
U18 DM afholdes den 11-12. maj 2019 på Hyldegårdskolen med Ikast KFUM som arrangør.
U21 DM afholdes den 17-19. maj 2019 i Ishøj Idrætscenter med Ishøj Volley som arrangør.
U16 DM afholdes den 25-26. maj 2019 i Lillebæltshallen med Middelfart VK som arrangør.
torsdag, 04 oktober 2018 11:41

DU19 Landsholdene er udtaget

Træner teamene har udtaget U19 landsholdene der skal repræsenterer Danmark ved NEVZA-mesterskaberne den 25.-29. oktober i Kettering, England.
fredag, 14 september 2018 15:18

Trækning af hold i 2. division damer pulje 3

Volleyball Esbjerg har meddelt turneringsledelsen at klubben trækker deres hold i 2. division damer pulje 3.
fredag, 14 september 2018 10:35

Trækning af hold i 2. division damer pulje 2

USG har meddelt turneringsledelsen at klubben trækker deres hold i 2. division damer pulje 2.
Her til eftermiddag blev der trukket lod til de første fighter i pokalturneringen. Se hvem der møder hvem her.
Side 1 ud af 20
Volleyball Danmark
Idrættens Hus
DK-2605 Brøndby
Tlf.: +45 4326 2626
Fax: +45 4363 2410
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Her kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev, der giver dig mulighed for at holde dig orienteret om, hvad der rører sig i dansk volley. Indholdet spænder bredt, og du har til enhver tid mulighed for, at afmelde dig nyhedsbrevet igen.