Mandag, 24 april 2017 12:00

U14-mestrene fundet

Written by
U14 danmarksmesterskaberne blev i weekenden spillet i Ishøj Idrætscenter. I en flot ramme blev finalerne afviklet foran et entusiastisk og medlevende publikum.

Hos pigerne vandt Farum-Holte over Kolding i finalen, mens Grøndal vandt over VK Vestsjælland i drengenes finale.

Vanen tro blev der også spillet danmarksmesterskaberne i Teen 2. Her blev Holbæk danmarksmestre hos pigerne og Lyseng hos drengene.

Slutstilling DU14                       
1 Farum-Holte
2 Kolding Ungdomsvolley
3 Gentofte Volley
4 Lyngby-Gladsaxe
5 Fortuna Odense
6 Jels IF
7 Holstebro KFUM
8 Ishøj Volley
9 RS Rødovre
10 VK Vestsjælland

Slutstilling HU14                       
1 Grøndal EV
2 VK Vestsjælland
3 Marienlyst/Fortuna
4 Amager VK
5 Middelfart VK
6 Farum-Holte
7 Bogø IF
8 Ishøj Volley
9 Gentofte Volley
10 Ungdomsvolley Sydvest

Dream Team DU14
Anna Hauge (Fortuna Odense)                                                    
Emma Müller (Holstebro KFUM)                                                  
Sara Helmer (Gentofte Volley)                                                     
Lucia Bloch (Lyngby-Gladsaxe)                                                      
Ida Olsen (Ishøj Volley)                                                                    
Hadil (VK Vestsjælland)                                                                   
Frida Brinck (Farum-Holte)                                                             
Frida Jensen (Jels IF)                                                                        
Ioana Poenaru (Kolding Ungdomsvolley)                                

Dream Team HU14
Lukas Labich (Middelfart VK)
Robert Binau Grundsøe (Amager VK)
Nikola Lyø (Marienlyst/Fortuna)
Nicholas Hartby (Gentofte Volley)
Asger Kronborg (Bogø IF)
Jayson Santos (Ishøj Volley)
Benjamin Mrsa (VK Vestsjælland)
Emilio Moro-Lin (Grøndal EV)
Benjamin Christensen (Farum-Holte)


Slutstilling DU14 Teen 2
1 Holbæk
2 Hillerød
3 Enghave
4 Gjellerup KFUM
5 Grøndal EV
6 Vordingborg VK
7 Lyngby-Gladsaxe
8 Ubberud IF
9 Rødding UIF
10 Randers VK

Slutstilling HU14 Teen 2
1 IF Lyseng Volleyball
2 Ungdomsvolley Sydvest
3 Frederiksberg Volley
4 RS Rødovre
5 Bramming
6 Lyngby-Gladsaxe
7 Hinnerup VK
8 Ikast KFUM
9 Randers VK
10 Grøndal EV

Dream Team DU14 Teen 2
Elenora Danesin (VK Holbæk)                                                       
Clara Askov Rhode (Enghave VK)                                                
Kamilla Hove (Hillerød GI Volleyball)                                          

Dream Team HU14 Teen 2
Caroling Krogh (IF Lyseng)
Villads Napier (Lyngby-Gladsaxe)
Emil Blankholm (Ungdomsvolley Sydvest)

Resultater kan ses her.

...
Read 524 times Last modified on Fredag, 28 april 2017 07:53