Torsdag, 09 februar 2017 15:03

Bruttotrupperne til DU16 og HU17-landsholdene er udtaget

Written by
Landstrænerne har sat navne på de spillere, der udgør bruttotrupperne forud for 2. runde i EM-kvalifikationen.

Spillerne samles til try-out i Odense den 2. og 3. marts, hvor de to trænerteams tager den endelige beslutning om, hvem der trækker i den rød/hvide-trøje i kvalifikationskampene i påsken.

Følgende spillere er udtaget til try-out.

DU16 (årgang 2002 og yngre)

HU17 (årgang 2001 og yngre)

Adelina Chelina Cecillia Pedersen, Ikast KFUM
Agnes Lykke Mellmølle, DHV Odense
Anna Lund Wulff, DHV Odense
Caroline Stenholt Krogh, IF Lyseng
Cille Bay Als, DHV Odense
Clara Bernberg Windeleff, DHV Odense
Clara Ørts Schmidt, Lyngby-Gladsaxe Volley
Frederikke Hvid Røjgaard, Farum-Holte
Frederikke Sofie Christensen, Gentofte Volley
Frederikke Stenholt Krogh, IF Lyseng
Frida Marie Kofod Brinck, Farum-Holte
Isabella Irene Astrid Hartmann, Gentofte Volley
Isabella Rudniak Christiensen, Rosenlund VK
Liva Kjøller Jensen, Amager VK
Maria Bechmann Zaupper, IF Lyseng
Mette Pries Olsen, Lyngby-Gladsaxe Volley
Rosa Marie Nørregaard Fenger, Gentofte Volley
Sarah F. S. Helmer Jensen, Gentofte Volley
Sille Slott Hansen, Brøndby VK
Sofia Nørager Bisgaard, Gentofte Volley
Tajma Muharemovic, Brøndby VK



Albert Ellegaard, VK Holbæk
Alfred Nørskov Piaster, Lyngby-Gladsaxe
Alfred Riis Pontoppidan, Gentofte Volley
Ashley Hakim Hakizimfura, VK Vestsjælland
Bertram Rygaard-Rasmussen, Gentofte Volley
Emil Blankholm Pedersen, Ungdomsvolley Sydvest
Emil Tanderup Stenstrup, Lyngby-Gladsaxe
Felix Stubholm Olsen, VK Vestsjælland
Frederik René Christensen Fiskbæk, VK Vestsjælland
Jacob Reher Hübner, Lyngby-Gladsaxe
Jeppe Schærfe Lambach, Hvidovre VK
Joachim Hesselholt, VK Vestsjælland
Jonas Hvas Marcussen, Ishøj Volley
Kalle Kjerstein Madsen, VK Vestsjælland
Ludwig Lønstrup-Kliim, Lyngby-Gladsaxe
Mads Kaagh Møller Christensen, DHV Odense
Malthe Karhula Lauridsen, Gentofte Volley
Mikkel Hoff, Middelfart VK
Nikola Carapic , Ikast KFUM
Robert Binau Grundsøe, Amager VK

Mats Björkman, Head Coach 
Bo Møllgaard, Ass. Træner
Natascha Winther Olsen, Team Manager
Troels Lavritsen, Scoutman
TBD, Fysioterapeut

Christian Hesselberg, head Coach
Thomas Skifter Bertelsen, Ass. Træner
Martin Olesen Team Manager
TBD, Scoutman
Louise Holm Pedersen, Fysioterapeut

Read 2123 times Last modified on Onsdag, 15 februar 2017 07:34