Hjemmesidebanner
mandag, 24 april 2017 12:00

U14-mestrene fundet

Written by
U14 danmarksmesterskaberne blev i weekenden spillet i Ishøj Idrætscenter. I en flot ramme blev finalerne afviklet foran et entusiastisk og medlevende publikum.

Hos pigerne vandt Farum-Holte over Kolding i finalen, mens Grøndal vandt over VK Vestsjælland i drengenes finale.

Vanen tro blev der også spillet danmarksmesterskaberne i Teen 2. Her blev Holbæk danmarksmestre hos pigerne og Lyseng hos drengene.

Slutstilling DU14                       
1 Farum-Holte
2 Kolding Ungdomsvolley
3 Gentofte Volley
4 Lyngby-Gladsaxe
5 Fortuna Odense
6 Jels IF
7 Holstebro KFUM
8 Ishøj Volley
9 RS Rødovre
10 VK Vestsjælland

Slutstilling HU14                       
1 Grøndal EV
2 VK Vestsjælland
3 Marienlyst/Fortuna
4 Amager VK
5 Middelfart VK
6 Farum-Holte
7 Bogø IF
8 Ishøj Volley
9 Gentofte Volley
10 Ungdomsvolley Sydvest

Dream Team DU14
Anna Hauge (Fortuna Odense)                                                    
Emma Müller (Holstebro KFUM)                                                  
Sara Helmer (Gentofte Volley)                                                     
Lucia Bloch (Lyngby-Gladsaxe)                                                      
Ida Olsen (Ishøj Volley)                                                                    
Hadil (VK Vestsjælland)                                                                   
Frida Brinck (Farum-Holte)                                                             
Frida Jensen (Jels IF)                                                                        
Ioana Poenaru (Kolding Ungdomsvolley)                                

Dream Team HU14
Lukas Labich (Middelfart VK)
Robert Binau Grundsøe (Amager VK)
Nikola Lyø (Marienlyst/Fortuna)
Nicholas Hartby (Gentofte Volley)
Asger Kronborg (Bogø IF)
Jayson Santos (Ishøj Volley)
Benjamin Mrsa (VK Vestsjælland)
Emilio Moro-Lin (Grøndal EV)
Benjamin Christensen (Farum-Holte)


Slutstilling DU14 Teen 2
1 Holbæk
2 Hillerød
3 Enghave
4 Gjellerup KFUM
5 Grøndal EV
6 Vordingborg VK
7 Lyngby-Gladsaxe
8 Ubberud IF
9 Rødding UIF
10 Randers VK

Slutstilling HU14 Teen 2
1 IF Lyseng Volleyball
2 Ungdomsvolley Sydvest
3 Frederiksberg Volley
4 RS Rødovre
5 Bramming
6 Lyngby-Gladsaxe
7 Hinnerup VK
8 Ikast KFUM
9 Randers VK
10 Grøndal EV

Dream Team DU14 Teen 2
Elenora Danesin (VK Holbæk)                                                       
Clara Askov Rhode (Enghave VK)                                                
Kamilla Hove (Hillerød GI Volleyball)                                          

Dream Team HU14 Teen 2
Caroling Krogh (IF Lyseng)
Villads Napier (Lyngby-Gladsaxe)
Emil Blankholm (Ungdomsvolley Sydvest)

Resultater kan ses her.

...
Read 1085 times
Volleyball Danmark
Idrættens Hus
DK-2605 Brøndby
Tlf.: +45 4326 2626
Fax: +45 4363 2410
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Her kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev, der giver dig mulighed for at holde dig orienteret om, hvad der rører sig i dansk volley. Indholdet spænder bredt, og du har til enhver tid mulighed for, at afmelde dig nyhedsbrevet igen.