Hjemmesidebanner
søndag, 28 maj 2017 20:25

Danmarks herrer tabte med lille margen til Hviderusland

Written by
Herrelandsholdet, VM-kvalifikation i Zagreb, søndag d. 28.5.

Danmark-Hviderusland: 1-3 (23-25, 23-25, 25-19, 23-25)

Dagens resultater havde formet sig således, at Danmark med en sejr på 3-0 eller 3-1 kunne opnå en 3. plads i puljen, forvise Hviderusland til en 4. plads og derved sende Schweiz videre til 3. runde i VM-kvalifikationen. Omvendt ville en dansk 3-2 sejr, eller en sejr til Hviderusland betyde at Hviderusland ville opnå en 2. plads og Danmark ende som nummer 4.

Hviderusland havde således på papiret mest at spille for i dagens kamp og de startede da også kampen stærkest med en føring på 8-4. Danmarks servetaktik var klart lagt an på stor risiko, hvilket i starten gav nogle fejl. Men langsomt fik vi servet og angrebet os ind i kampen og udlignede ved 11-11. På en række gode server slog Hviderusland igen hul til 15-11, men en række gode angreb fra Rasmus Breuning bragte balance ved 15-15. Begge hold stabiliserede herfra sit sideoutspil og stillingen kom på 23-23 hvor Hviderusland tog sin første time out, hvilket hjalp dem til sætbold 24-23, hvor Danmark tog time out. Desværre fyrede Hviderusland et servees af efter pausen til sætsejr 25-23.

Danmark blev ved med at spille uimponeret mod det stærke Hviderussiske hold og kom foran 8-5. Danmark holdt fast i føringen ved 16-14. Foran 18-16 kom Mads Møllgaard på banen og leverede et servees. Steen Sørensen kom på banen for at serve ved 23-21, men Hviderusland holdt fast og udlignede på et blokadepoint til 23-23. Igen var Hviderusland stærkest ved sætafslutning og Danmark angrebsfejlede til sættab 23-25.

Herefter var det samlede resultat i puljen afgjort med Hviderusland videre til 3. runde og Danmark på en 4. plads i puljen.

Kampen fortsatte heldigvis med høj intensitet og med Danmark i teten fra starten af 3. sæt. Vi var foran 8-5 og 19-15, hvor Mads Møllgaard kom ind og servede. Hviderusland tog time out bagud 17-22, men kom aldrig rigtig i dette sæt, som blev vundet 25-19 af Danmark på et angrebspoint af Peter Trolle.

Mads Møllgaard startede for Philip Özari på banen i fjerde sæt, hvor holdene stadig spillede tæt om alle point. Efter 7-7 tog Hviderusland en serie til 11-7 og det danske hold begyndte at synes mærket af de mange lange sæt, 5 dage i træk. Bagud 15-19 kom Steen Sørensen ind i serven og bidrog med et godt pres til et dansk breakpoint. Danmark kom bagud 16-21, men kraftreserverne var åbenbart ikke udtømte og på et blokadepoint af Peter Trolle, fremtvang vi Hviderussisk time out, nu kun foran 21-19. Danmark kom tæt på ved 23-24, men Hviderusland tog sættet hjem på et stærkt centerangreb til 25-23 og derved kampen 3-1.

Team Manager Sven Brix: ”Jeg har fulgt vores hold i mange år og det er lang tid siden vi har haft et hold der er så tæt på de gode hold i Europa. Det er kun små marginaler, der gør at vi ikke blev det hold der nåede videre til 3. runde. Vi taber 8 sæt med to pint, hvilket jeg synes er et godt udtryk for jævnbyrdigheden i puljen. Jeg er stolt af vores hold og jeg vil håbe at de har mulighed for at slappe godt af i de næste dage – det har de fortjent. Derefter starter træningen op til European League, hvor vi lægger ud i Ukraine d. 9.6”.

Danmarks startopstilling:
Hæver: Axel Jacobsen
Diagonal: Peter Trolle
Kanter: Rasmus Breuning og Philip Özari
Centre: Aske Mørkeberg og Simon Gade
Libero: Nikolaj Hjorth

Indskiftere: Mads Møllgaard, Steen Sørensen

Endeligt resultat af puljen i Zagreb:

1.       Serbien (direkte til VM i 2018)

2.       Hviderusland (videre til 3. runde)

3.       Schweiz

4.       Danmark

5.       Kroatien

6.       Norge

Se øvrige resultater fra VM-kvalifikationen her:
http://www.cev.lu/Competition-Area/competition.aspx?ID=976&PID=1524
Read 1718 times
Volleyball Danmark
Idrættens Hus
DK-2605 Brøndby
Tlf.: +45 4326 2626
Fax: +45 4363 2410
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Her kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev, der giver dig mulighed for at holde dig orienteret om, hvad der rører sig i dansk volley. Indholdet spænder bredt, og du har til enhver tid mulighed for, at afmelde dig nyhedsbrevet igen.